Afamelanotid (Scenesse) trenutno je jedini tretman čija je sigurnost i efikasnost dokazana u kliničkim ispitivanjima. Ovaj lek je odobren za upotrebu u Evropskoj Uniji 2014. godine i u SAD 2019. godine. Tretman afamelanotidom značajno povećava vreme koje pacijenti sa EPP mogu provesti na direktnom suncu bez bola i poboljšava njihov kvalitet života. Afamelanotid se daje kao implant koji se ubrizgava pod kožu iznad kuka svaka dva meseca. Prijavljeni su blagi neželjeni efekti. Afamelanotid još uvek nije dostupan u svim evropskim zemljama.
Supstance i intervencije čija efikasnost trenutno nije dokazana:
Beta-karoten se nekad prepisivao za EPP ali malo ljudi sa EPP je našlo da im je pomoglo. Beta-karoten se dobija iz hemikalije koja čini šargarepu narandžastom i obično daje koži blago narandžasti ton. Trebali biste diskutovati rizike i koristi ove opcije sa specijalistom za porfiriju pre nego što započnete tretman.
Antihistaminici, koji se uglavnom koriste za alergije, mogu pomoći u slučaju koprivnjače. Neki pacijenti izveštavaju o dodatnom korisnom efektu hidrokortizonske kreme na crvenu ili otečenu kožu. Stariji antihistaminici koji imaju pospanost kao nuspojavu, mogu takođe pomoći spavanju nakon blage fototoksične reakcije.
Kratkoprodorna UVB i PUVA terapija su tretmani ultraljubičastim svetlom koji se daju za različita kožna sanja u dermatološkim klinikama. Kod EPP su korišćeni da povećaju toleranciju na svetlost tako što dozvoljavaju koži da se blago zadeblja i razvije ten. Terapija uključuje pažljivo izlaganje povećavajućim dozama kontrolisanog UVB zračenja, obično tri puta nedeljno najmanje pet nedelja tokom proleća. To može biti nepraktično i nezgodno za neke pacijente. Fototerapija uvek treba da bude usmerena od strane obučenog fotodermatologa. Pacijentima se posebno savetuje da ne koriste solarijume, jer ti izvori svetlosti mogu izazvati fototoksične reakcije.
Podržavajuće terapije i intervencije
- Olakšavanje bolne fototoksične reakcije
Jak bol u koži nakon izlaganja svetlosti teško je ublažiti. Mnogi pacijenti sa EPP govore o privremenom olakšanju hladnim kupkama, hladnim vlažnim oblogama ili preparatima kao što je aloe vera. Neki pacijenti imaju značajno olakšanje bola nakon tople vode ili parom kupkom (parom). Nijedan lek protiv bolova nije posebno efikasan. Izbor i isprobavanje lekova protiv bolova treba da se radi uz konsultaciju sa vašim doktorom.
Vitamin D se uglavnom proizvodi u koži izloženoj suncu, ali dolazi i iz hrane kao što su masna riba, jaja, meso i žitarice. Osobe koje izbegavaju sunce često razvijaju nedostatak vitamina D i svi pacijenti sa EPP bi trebali uzimati vitamin D u preporučenoj dozi.
Mnogi pacijenti sa EPP imaju blago nizak nivo gvožđa (ferritin) i hemoglobina. Zbog toga može biti teško za doktore da shvate da li imate pravu anemiju zbog nedostatka gvožđa i da li vam je potrebna suplementacija gvožđa. Nedostatak gvožđa koji uzrokuje simptome zbog anemije treba lečiti kao i kod bilo kog drugog pacijenta. Međutim, kod EPP dodavanje gvožđa može ubrzati proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u koštanoj srži i povećati nivoe protoporfirina u krvi. To može dovesti do povećane osetljivosti na svetlost. To se ne dešava kod pacijenata sa XLP, gde suplementi gvožđa obično dovode do smanjenja nivoa protoporfirina u krvi.
Pošto vidljivo svetlo izaziva probleme kod EPP i XLP, široko dostupne kreme za sunčanje koje štite od ultraljubičastog svetla (posebno UVB) nisu veoma efikasne.
Većina filtera za prozore automobila i kancelarija dizajnirana je da blokira ultraljubičasto svetlo. Čak i ako su obojeni u dimne ili sive boje, propuštaju većinu vidljivog svetla. Filtri koji selektivno blokiraju najštetnije svetlo kod EPP su žute boje. Ovi filteri se mogu postaviti na prozore u domovima, školama ili kancelarijama ili čak na bočne prozore automobila. Pre postavljanja folija na prozore automobila, trebali biste proveriti sa saobraćajnim vlastima koje su folije prihvatljive prema lokalnim saobraćajnim zakonima.
Prekomerna konzumacija alkohola ili drugih supstanci koje mogu oštetiti jetru mora se izbegavati, i trebali biste biti vakcinisani protiv hepatitisa A i B.
Dodatne informacije
Mogu li određeni lekovi pogoršati EPP?
EPP se razlikuje od akutnih hepatičnih porfirija koje mogu biti pogoršane određenim lekovima. Osim u slučaju alergije na lek, osobe sa EPP mogu uzeti bilo koji oblik leka koji im zdravstveno stanje zahteva.
Laserski tretmani
- Laserski tretmani za operaciju oka ili uklanjanje dlaka nisu prijavljeni kao problem kod EPP. Plavi laseri koji se koriste za popravku karijesa mogu izazvati opekotine na desnima. Stomatolozi treba da budu obavešteni o dijagnozi EPP kako bi mogli pažljivo usmeriti laserski snop.
- Izvori svetlosti u zdravstvenoj zaštiti
Pokrivanje operativnih svetala žutim filterima nije potrebno za većinu operacija, međutim, zdravstveno osoblje uvek treba da bude obavešteno da imate dijagnozu EPP kako bi izbegli nepotrebno snažno osvetljenje tokom dužih operacija. Pregled unutrašnjosti tela fleksibilnim instrumentom (endoskop) je takođe bezbedan.
Za operacije ili endoskopiju kod pacijenata sa ozbiljnom EPP-vezanom bolesti jetre, lekari treba da zatraže savet od specijaliste za porfiriju, jer bi operativna svetla trebala biti pokrivena žutim filterima. Centri specijalizovani za porfiriju mogu pružiti dalji savet kada je to potrebno.