Nadežda, Darija i Anđelija su sestre koje boluju od retke bolesti: Jedna je sa 22 godine doživela 2 kliničke smrti
Nadežda nam otkriva da se prvi simptomi javljaju negde u kasnom pubertetu.
“Odete kod lekara, oni vam odrade brdo testova i na kraju kažu da je sve u redu sa vama, a vi i dalje trpite bol“ ispričala je Nadežda Pejović, jedna od tri sestre sa dijagnozom retke bolesti porfirije.
Nadežda, Darija i Anđelija, pored šokantne i pomalo zastrašujuće činjenice da ovu neizlečivu bolest imaju sve tri, trude se da žive što normalnije i da sa osmehom pomažu jedna drugoj, ali i svim drugim ljudima sa istom bolešću. Najstarija od tri sestre, Nadežda Pejović, objasnila je gostujući na „Prva TV“ da njihovo udruženje broji preko 200 porodica čiji članovi boluju od bolesti porfirija, s obzirom na to da je ona genetska. Kako kaže, postoji i stečena, ali u nekom manjem obimu.
Prvi simptomi javljaju se u pubertetu
Govoreći o genetskoj porfiriji, Nadežda otkriva da se prvi simptomi javljaju negde u kasnom pubertetu.
Bolest, bar ova nasledna, genetska o kojoj govorimo i kojom se mi bavimo u udruženju, ispoljava se dosta kasno, nakon završetka puberteta i uglavnom i češće kod žena nego kod muškaraca, mada ni muškarci nisu izuzetak.
Bolest jeste retka i od nje može da oboli jedan u deset hiljada ljudi. Kod nekih tipova porfirije, pošto ih postoje i više vrsta, postoje i jedan u osam hiljada osoba koje mogu da obole. U Srbiji imamo dva tipa koji su zastupljeni – kožne i hepatične porfirije, tj. ove koje su vezane za jetru i nedostatak enzima jetre – kaže Nadežda.
Priča i sa kojim simptomima se susrela
Prvo je zastrašujuće kada se desi da do recimo svoje 20. godine imate potpuno normalan život, idete u školu, počinjete da radite, zaljubljujete se, a onda nakon 20. godine dobijete samo izuzetno jak bol u stomaku, krenu da vam se oduzimaju noge, malaksali ste, imate promene raspoloženja. Odete kod lekara, oni vam odrade brdo testova i na kraju kažu da je sve u redu sa vama, a vi dalje trpite bol.
„Sestra je imala dve kliničke smrti“
U njenom slučaju, posle 12 godina saznalo se šta je dijagnoza i kako da se leče. Desilo se da je srednja sestra imala jedan ozbiljan akutni napad. Mi smo iz Pančeva dolazili za Beograd, menjali smo klinike od Urgentnog centra, pa povratak za Pančevo, pa zatim VMA, pa povratak za Pančevo.
Posle nekih sedam dana neprestanih odlazaka i čekanja po hodnicima, svih mogućih analiza, sestra je imala dve kliničke smrti. Tada je imala 22 godine.
Nakon reanimacije, nekim lekarima je sinulo da je testiraju na porfiriju, pošto se ništa drugo više nije uklapalo u tu priču i opis njenog stanja. I nakon tog potvrdnog pozitivnog testa na porfirine smo se testirali i mi – ispričala je Nadežda gostujući u jutarnjem programu „Prve TV“.
Tek posle testa sestre shvataju da su sve te njihove dugogodišnje muke zapravo prouzrokovane genetskom bolešću. Ona dolazi u različitim nivoima i nije se kod svakog isto ispoljila. Postoje slabije izražene ili jače izražene porfirije.
Ukoliko vodite neki mirniji život, imaćete verovatno blaže simptome bolesti. Ukoliko neadekvatno vodite računa o sebi, definitivno ćete imati izraženije simptome i veći rizik od napada, objašnjava Nadežda.
„Osuđene smo na život u kući“
Otkriva i kako izgleda njena svakodnevica.
Kod kožnih porfirija pacijenti su nažalost osuđeni da provedu sve vreme u kući jer pri kontaktu sa sunčevom svetlošću njima izlaze rane, plikovi koji izuzetno bole. U Srbiji imamo svega nekoliko pacijenata. Mnogo je više ovih sa hepatičnim porfirijama.
Kod ovih drugih porfirija život je nešto ograničeniji, ali ne u toliko strogom smislu – kaže Nadežda opisujući jedan svoj dan kao regularan: Kao i kod svakog drugog čoveka. Uzimam dosta suplemenata kako bih održavala svoj organizam na nekom regularnom nivou. Odlazim na posao, vraćam se sa posla, međutim, od 20 dana koji prođu perfektno, uvek se čeka onih 5 kada je kritično.
To je kod žena uglavnom pre ciklusa zbog promene hormona koji hoće da budu okidači napada porfirije. Tada kreću bolovi, uglavnom u trbuhu ili na leđima. Bol se pruža duž nogu i ruku, imate trnjenje u rukama, trnjenje u nogama. To sada zvuči ovako kao žaljenje, ali nemate utisak da vladate svojim telom – ispričala je.
Detaljan intervju pogledajte na sledećem linku: https://www.prva.rs/zivot/zivotne-price/tri-sestre-imaju-istu-dijagnozu-a-jedna-od-njih-je-u-22-godini-dozivela-dve-klinicke-smrti-nemate-utisak-da-vladate-svojim-telom-2499688